Margita?

Margita – to indywidualne projektowanie biżuterii sutaszowej, to małe obiekty sztuki, to biżuteria medytowana przeze mnie w przestrzeni pracowni. W towarzystwie światła, dźwięków, zapachów i z pasji do tekstyliów, kolorów, struktur powstaje haftowana biżuteria z sutaszu. Tak wiele jeszcze jest nie odkryte i tak wiele sutasz daje możliwości.

Jak to się zaczęło?

Był to rok 2010, który stanął pod znakiem urlopu i poszukiwań. Wtedy zaczęłam komponować biżuterię z tekstyliów jakie miałam zgromadzone w domu, podglądając na początku izraelską projektantkę Dori Csengeri.

Jaka to metoda?

Jest to technika haftowania biżuterii. Popularnie zwana sutasz, jednak prawidłowa odmiana to: biżuteria sutaszowa, a technika to szycie i haftowanie. Opracowałam swoją technologię, oparłam ją na doświadczeniach prób i błędów. Czynności jakie wykonuję to zszywanie sznurków sutaszu i naszywanie oraz wszywanie kamieni (haftowanie). Jest to praca czasochłonna, precyzyjna i delikatna. To wielogodzinne powtarzanie tej samej czynności. Medytacja. Modlitwa. Dlatego uważam że to czysta magia.

Co daję odbiorcom?

Tworząc daję przede wszystkim kawałek siebie. Wynikiem jest awangardowa biżuteria, która obdarza niepowtarzalnym szykiem i poczuciem indywidualności. Moja praca to dopełnienie sztuki życia.

Co mnie inspiruje?

Natura, malarstwo, film, muzyka, folklor ze szczególną uwagą dla żywych kolorów. Swoje miejsce i czas na realizację pomysłów znajduję w odosobnieniu pracowni.

Dlaczego warto kupować od twórcy?

Gdy kupujemy dzieło od projektanta, który opowiada historię: ile czasu mu to zajęło, dlaczego wybiera te kamienie, co artystę zainspirowało do takiego połączenia barw, co przedstawia ten kształt, czy mogę go dowolnie interpretować? Ten sposób tworzenia mowy jest bliższe sztuce i Ty drogi konsumencie jesteś jego współtwórcą- po przez noszenie, opowiadanie, fotografie oraz nie przerywanie kiedy prawią Ci komplementy, jednym słowem przez własną interpretację zakupionego dzieła w Twoim życiu. Tak, nadajemy szlachetności modzie, przekraczamy granice zwykłej konsumpcji i ulotnych pragnień. Jesteśmy konkretni i i spełniamy marzenia.